1.

A shopkeeper purchase an article for Rs 9,000 and sell it to a customer for 10,500. If the VAT rate is 4%. Find the VAT paid by the shopkeeper?

Answer»

Given S.P = 10,500, C.P. = 9000, Vat = ?, = 4% 

Vat = \(\frac{\text { Rate }}{100}\)(SP-CP) = \(\frac{\text { 4 }}{100}\)(10,500 – 9000) 

= \(\frac{\text { Rate }}{100}\)× 1500 = 60 

∴ Vat paid by shopkeeper = Rs 60.



Discussion

No Comment Found