1.

A simple pendulum has time period 'T_(1)'. The point of suspension is now moved upwards according to the relation y = kt^(2), (k = 1m//"sec"^(2)) where y is the vertical displacement. The time period now becomes 'T_(2)' then find the ratio of (T_(1)^(2))/(T_(2)^(2)) (g= 10m//"sec")

Answer»

Solution :`y= kt^(2)=1//2at^(2)` acceleration
`IMPLIES (1)/(2)a= k=1 implies a= 2m//"sec"^(2)`
`T_(1)= 2pisqrt((l)/(G))` and `T_(2)= 2pisqrt((l)/(g+a))`
`(T_(1)^(2))/(T_(2)^(2))= (g+a)/(g)= (10+2)/(10)= (6)/(5)`


Discussion

No Comment Found