1.

A small body of mass 100 g moving with a velocity 2 m/s is strikes a solid cylinder of mass 2 kg and radius 20 cm. The cylinder is initially at rest and is mounted on a fixed horizontal axle that passes through the centre of mass. The line of motion of the small body is at a perpendicular lar distance of 15 cm from the centre of the cylinder. The small body strikes the cylinder and adheres to its surface. What is the angular speed of the system just after the collision ? Assume there is no friction.

Answer»

Solution :`MVR = IOMEGA = [(MR^(2)//2) + mr^(2)] omega, m =0.1 KG, r =0.15 m,v = 2m//s, M=2kg, R =0.2 m` SUBSTITUTING `w=0.365` rad/s


Discussion

No Comment Found