1.

A small piece of wire 4 cm long is floating on the surface of water. If a force of 560 dynes in excess of its weight is required to pull it up from the surface, find the surface tension of water.

Answer»

Solution :LENGTH of wire `l=4cm`
Contact length of solid with liquid surface
`L=2l=8cm`
Surface tension `S=(F)/(L)impliesS=(560)/(8)=70` dyne/CM
Surface tension of water = 70 dyne `cm^(-1)=0.07Nm^(-1)`.


Discussion

No Comment Found