Saved Bookmarks
| 1. |
A small toy car moves round a circular track of radius 4 m. The car makes one revolution in 10 s. Calculate (a) the speed of the car, (b) its centripetal acceleration, (c) the centripetal force exerted,by the track if the.mass of the car is 200 g, (d) the safe speed with which the car can move around without toppling, if the distance between the wheels is 4 cm and the height of the centre of gravity of the car from the horizontal is 2 cm. |
|
Answer» Solution :Radius = r = 4 m TIME taken for one revolution = T = 10 s (a) Speed = `v=(2pir)/T = (2 xx 3.14 xx 4)/10 = 2.51` m/s (b) Centripetal acceleration `=a=v^(2)/r = (2.51 xx 251)/4 = 1.57 m//s^(2)` ( c) Mass = m = 200 g = 0.2 kg Centripetal force `=F = (MV^(2))/r = ma = 0.2 xx 1.57 = 0.314 N` (d ) Safe speed `=v= sqrt((gsr)/H) = sqrt((9.1 xx 0.02 xx 4)/0.02) = 6.26` m/s |
|