Saved Bookmarks
| 1. |
A solid cube of metal each of whose sides measures 2.2 cm is melted to form a cylindrical wire of radius 1 mm. Find the length of the wire so obtained. |
|
Answer» It is given in the question that Length of the edge, a = 2.2 cm Hence, Volume of the cube = a3 = (2.2)3 = 10.648 cm3 Now, Volume of the wire \(=\pi r^2h\) Radius of the wire = 1mm = 0.1cm We know that, Volume of the cube = volume of the wire Hence, Length of the wire = \(\frac{volume}{\pi r^2}\) = \(\frac{10.648\times7}{22\times0.1\times0.1}\) = 338.8 cm |
|