1.

A solid cylinder of mass 20kg rotates about it axis with anguler speed 100s^(-1) the radius of the cylinder is 0.25m, Calculate moment of intertia of the solid cylinder.

Answer»

Solution :Given Data : R=0.25m,M=20KG, `omega=100s^(-1)`
MOMENT of inertia of the solid cylinder=`(MR^(2))/(2)`
`=(20xx(0.25)^(2))/(2)=0.625kgm^(2)`
`therefore` K.E of rotation` =(1)/(2)IOMEGA^(2)`
`(1)/(2)xx0.625xx(100^(2))=3125J`
`therefore` Anguler momentum `L=Iomega=0.625xx100`
`L=62.5Js`


Discussion

No Comment Found