1.

A solid cylinder of mass 3 kg and radius 10 cm is rotating about its axis with a frequency 20//pi. The rotational kinetic energy of the cylinder

Answer»

`10 pi J`
`12 J`
`(6xx10^(2))/(pi)J`
3J

Solution :GIVEN `M=3kg R=0.1m v=20//pi`
ANGULAR frequency `omega=2piv=(2pixx20)/(pi)=40 "rad"//s^(-1)`
Moment offerta of the cylinder about its axis `=I=(1)/(2) mR^(2)xx3xx(0.1)^(2)=0.015 KG m^(2)`
`K.F=(1)/(2) I omega^(2)=(1)/(2)xx0.015xx(40)^(2)=12 J`


Discussion

No Comment Found