1.

A solution containing 1.8g of a compound ( empirical formula CH2O) in 40 g of water is observed to freeze at -0.465*C. The molecular formula of the compound is: (Kf of water = 1.86 KgKmol-¹ )​

Answer»

tion:Osmotic pressure is PROPORTIONAL to the molarity, C, of the solution at a given temperature T. Thusπ=CRT ...(i)Where,π= osmotic pressureR= GAS CONSTANT =0.0821dm 3 atm mol −1 K −1 T= temperature =298KC= molarity = Vn = M×Vw ...(II) Where,n= no. of molesw= WEIGHT of solute glucose =4.5gM= Molecular weight of solute glucose =180gV= Volume of solution =100ml=0.1LPutting the values in the formula (i) and (ii) we get :π= MVwRT = 180×0.14.5×0.0821×298 = 18110.09 =6.12atmThe osmotic pressure of the solution is 6.12atm.



Discussion

No Comment Found