1.

A SONAR (sound navigation and ranging) uses ultrasonic waves to detect and locate objects under water. In a submarine equipped with a SONAR , the time delay between generation of a probe wave and the reception of its echo after reflection from an enemy submarine is found to be 77.0s. What is the distance of the enemy submarine ? (Speed of sound in water = 1450 ms^(-1)).

Answer»

SOLUTION :Time taken to hear echo T=77 s
Time taken by wave to reach to ENEMY submarine
`t=(T)/(2)=(77)/(2)=38.5s`
Speed of SOUND in water `v=1450ms^(-1)`
Distance of enemy submarine D=vt
`=1450x38.5`
=55825m
=55.825 km


Discussion

No Comment Found