1.

A spring balance has a scale that reads from 0 to 50 kg. The length of the scale is 20 cm. A body suspended from this spring, when displaced and released, oscillates with a period of 0.60 s. What is the weight of the body ?

Answer»

Solution :Here `m= 50kg,l=0.2m` we KNOW `mg=kl or k=(mg)/l=(50**9.8)/0.2= 2450 Nm^(-1)`
`T=0.60s`and `M` is the MASSOF the BODY, then using`T= 2pisqrt(M/k) RightarrowM=(2450**(0.60)^(2))/(4pi^(2))= 22.34 KG`.Weight of body `Mg=22.34**9.8=218.93N`.


Discussion

No Comment Found