1.

A spring is elongated by 2 cm due to a 80 g mass attached to it. Another body of mass 600g is attached to the end of the spring and it is displaced by 8 cm from its equilibrium position. Calculate the energy of the system in this position. Considering the principle of conservation of energy, determine the velocity of the body when it is at a distance of 4 cm.

Answer»

SOLUTION :FORCE constant of the spring,
`k=(80xx980)/2=40xx980"dyn"*cm^(-1)`
Mass, m = 600 g , amplitude, A = 8 cm.
Total energy, E = MAXIMUM potential energy = potential energy at the ends of the path of motion = `1/2kA^(2)=1/2xx40xx980xx(8)^(2)=1254400"erg"=0.12544J`.
Even for x = 4 cm, the total energy REMAINS unchanged. If v is the velocity at this POSITION, then
`1/2mv^(2)+1/2kx^(2)=1/2xx40xx980xx64`
or, `1/2mv^(2)=1/2xx40xx980xx64-1/2xx40xx980xx4^(2)`
= `1/2xx40xx980xx(64-16)`
= `1/2xx40xx980xx48`
or, `v^(2)=(40xx980xx48)/m=(40xx980xx48)/600=4xx49xx16`
or, `v=sqrt(4xx49xx16)=2xx7xx4=56cm*s^(-1)`.


Discussion

No Comment Found