1.

A spring of negligible mass having a force constant of 10Nm^(-1) is compressed by a force to a distance of 4 cm. A block of mass 900g is free to leave the top of the spring. If the spring is released, the speed of the block is

Answer»

`11.3ms^(-1)`
`13.3xx10ms^(-1)`
`13.3xx10^(-2)ms^(-1)`
`13.3xx10^(-3)ms^(-1)`

Solution :`"We know that the potential energy of the SPRING"=1/2kx^(2)`. Here the potential energy of the spring is converted into KINETIC energy of the block.
`1/2kx^(2)=1/2mv^(2)`
`v^(2)=k/mx^(2)impliesv=sqrt(k/m)x`
`v=sqrt((20)/(90))xx4xx10^(-2)=sqrt((100)/9)xx4xx10^(-2)=13.3xx10^(-2)ms^(-1)`


Discussion

No Comment Found