1.

A square metal plate of 10 cm side moves parallel to another plate with a velocity of 10 cm s^(-1), both plates immersed in water. If the viscous force is 200 dyne and viscosity of water is 0.01 poise. What is their distance apart ?

Answer»

SOLUTION :Here, `A = 10 xx 10 = 100cm^2 , dv = 10 cm s^(-1), eta = 0.01 "poise", F = 200` DYNE
As `"" F = eta A (dv)/(DX)`
`"" dx = (eta A dv)/(F) = (0.01 xx 100 xx 10)/(200) , dx = 0.05 cm`


Discussion

No Comment Found