1.

A staircase contains three steps each 10 cm high and 20 cm wide as shown in the figure . What should be the minimum horizontal velocity of a ball rolling off the uppermost plane so as to hit directly the edge of the lowest plane ? ""[g = 10m//s^(2)] (##AKS_DOC_OBJ_PHY_XI_V01_A_C04_SLV_059_Q01.png" width="80%">

Answer»

Solution :h=30cm
S = 60c = `vsqrt((2H)/(g))`
`=vsqrt((2xx30)/(1000)) = sqrtv((3)/(50))`
`:. V = (60)/(100)sqrt((50)/(3))=(3)/(5)xx5sqrt((2)/(3)) = sqrt(3)xxsqrt(2)`
`=2.45m//s`


Discussion

No Comment Found