1.

A stationary bomb of mass 10 kg suddenly explode in two fragment of 4 kg and 6 kg. Ratio of their velocity will b e .....

Answer»

`3:2`
`2:5`
`3:5`
`12:5`

Solution :LET mass ofbomb M = 10 kgandinitialvelocityv=0
massof secondfragment`m_(2) = 6` kgand velocityBy lawof conservation of linearmomentum
`MV = m_(1) v_(1) +m_(2) v_(2)`
`M xx 0 = m_(1) v_(1) + m_(2) v_(2)`
`m_(1) v_(1) -m_(2)v_(2)`
`(v_(1))/(v_(2)) =-(m_(2))/( m_(1))`
`|(v_(1))/(v_(2))| = (6)/(4)`
`v_(1) :v_(2)= 3: 2`


Discussion

No Comment Found