Saved Bookmarks
| 1. |
A steel rod has a radius of 10mm and a length of 1.0m A 100KN force stretches its along its length.Calculate the elongation of the steel rod. |
| Answer» SOLUTION :R=`10xx10^-3m, L=1m, F=100xx10^3N, Y=2xx10^11Nm^-3, DELTAL=?Y=FL//pir^2deltaL, deltaL=FL//pir^2Y=100xx10^3xx1//3.14xx(10xx10^-3)^2xx10^11 =1.59xx10^-3m` | |