1.

A stone at the end of 1m long string is whirled in a vertical circle at a constant speed of 4ms^-1. The tension in the string is 6N when the stone is

Answer»

(a) `10ms^-1`
(b) `5sqrt3ms^-1`
(c) `10sqrt3ms^-1`
(d) `20ms^-1`

Solution :`m=1kgimpliesL=10/3m`
`(T_(max))/(T_(min))=4` (i)
and `V_L=sqrt(V_H^2+4gL)`
Tension at highest point, `T_(min)=(mv_H^2)/(K)-MG`
Tension at lowest point,
`T_(max)=mv_L^2//L+mg=(m(v_H^2+4gL))/(L)+mg`
Now EQ. (i) can be WRITTEN as
`m[(v_H^2+4gL)/(L)+g]=4xxm((v_H^2)/(L)-g)`
`implies v_H=sqrt(3gL)=10ms^-1`


Discussion

No Comment Found