1.

A stone dropped from the top of a tower of height 300 m high splashes into the water of a pond near the base of the tower. When is the splash heard at the top givne that the speed of sound in air is 340 ms ^(-1) ? (g =9.8 ms ^(-2))

Answer»

Solution :(i) If H is the height of a tower and if time taken by stone to fall freely through this height is `t _(1)` then,
`t _(1) = sqrt ((2H)/(g)) = sqrt ((2 xx 300)/(9.8)) =7.82s`
(ii) Now, if time taken by sound to reach the top of tower from the water pond is `t _(2)` then.
`t _(2) = (h)/(v) = (300)/(340) =0.88 s`
(iii) Required time,
`t _(1) + t _(2) =7.82+0.88 =8.7 s`


Discussion

No Comment Found