1.

A stone of mass 2.0 kg is tied to the end of a string of 2 m length. It is whirled in a horizontal circle. If the breaking tension of the string is 400 N, calculate the maximum velocity of the stone.

Answer»

Solution :m = 2.0 kg, r = 2 m, tension = 400 N.
When the tension in the string reaches the breaking tension, the velocity of the BODY becomes maximum.
Let the maximum velocity be V.
Tension = centripetal force
`400=(mv^(2))/(r ) rArr 400 = (2xx v^(2))/(2)`
`v^(2)=400, v = 20 ms^(-1)`


Discussion

No Comment Found