1.

A stone of mass 2 kg is tied to a string of length 0.5 m. If the breaking tension of the string is 900 N, then the maximum angular velocity, the stone can have in uniform circular motion is

Answer»

`30rads^(-1)`
`20 rad s^(-1)`
`10rad s^(-1)`
`40rad s^(-1)`

SOLUTION :Here ,
Massof thestone`,m= 2kg `
Lengthof thestring` R= 0.5m`
Breakingtension ` T = 900N`
As `T= m r omega^2`
` thereforeomega^2 = (T) /(mr) = ( 900 )/(2 xx0.5 ) =900`
` oromega = 30 rad s^(-1)`


Discussion

No Comment Found