1.

A stream of water flowing horizontally with a speed of 15 m s'1 gushes out of a tube of cross-sectional area 10-2 m_(2) and hits a vertical wall nearby. What is the force exerted on the wall by the impact of water assum ing it does not rebound ?

Answer»

Solution :Velocityof flowwaterv = 15`ms^(-1)`
Areaof cross sectionof tube A = `10^(2)ms^(2)`
Volumeof liquidflowingthroughtubeenerysecond
`V=Av `
`10^(2)xx 15 `
`=15 xx 10^(2) m^(3) //s`
DENSITY of WATERP = `10^(3) kgm^(-3) `
`m= pv `
`150kg//s`
FORCEACTINGON walldueto impactof water
= changein momentumeverysecond
`= mv `
`=2250 N`


Discussion

No Comment Found