1.

A string 120 cmin length sustains a standing wave with the points of the string aat which the displacement amplitude is equal to 3.5 mm being separated by1.50 cm. Find the maximum displacement amplitude . To which overtone do these oscillations correspond ?

Answer»

Solution :When astring fixed at both the ensds sustains a standing wave , there are `n` (a whole number) segments of the length of the string , where particles in each segment of the string oscillate in phase with each other and are out of phase with the particles of the adjacent segment , the string contain `n` LOOPS between its ends . Under this condition the amplitude of the oscillation varies from the point to point on the string as a harmonic function ( a sine function or a cosine function ). A typical equation for the standing wave can be given as ` y = y _(max)sin kx cos omega t`.
Let the string be lying along the x - axis between ` x = 0` and ` x = 120 CM`. Let the amplitude variation along the length of the string be given by ` a = a_(max) sin kx` , where `k` is the propagation constant.
First Method : `(k = ( omega)/( v) = ( 2pi)/( lambda))`
Let the string be OSCILLATING in its `nth` harmonic . The string will constant ` n` loops with end points as node . The points in a loop , where the displacement amplitudes are `3.5 mm` will be located symmetrically about antinode , as shown in the Fig . 7.37.
Now `BC = DE = ... = 15 cm and CD = EF = ... = 15 cm cm`( A sine function given by ` y = sin x ( 0 le x le pi)` is symmetrical about ` x = pi//2`, etc.)
` CD = CN_(2) + N_(2) D`
` = ((120)/( 2 n) - 7.5) + ((120)/( 2n) - 7.5 ) = 2 (( 120)/( 2 n) - 7.5)`
THus , ` 2(( 120)/( 2 n) - 7.5 ) = 15 or n = 4`
The oscillations corresponds to the ` 4 th` harmonic ( the `3 rd` overtone ). The atring will oscillate in `4 ` loops . There are a total of ` 5` nodes ( including the nodes on the end of the next node the distance is ` lambda //2` , the length of the string ` l = 4 lamda //2` .
or ` lamda //2 = l//4 = 30 cm or lambda = 60 cm`
` k = ( 2 pi)/( lambda) = (pi)/( 30)`
Amplitude as function of ` x` is
` a = a_(max) sin kx = a _(max) sin (( pi x)/(30))`
Now at ` x = 7.5 , 12.5 cm , a = 3.5 mm `
or` 3.5 =a _(max) sin (7.5 (pi)/( 30))`
or ` 3.5 = a_(max) sin (pi) /(4) = ( a _(max))/( sqrt(2))`
` a _(max) = 3.5 sqrt(2) = 4.935 = 5 mm`
Second Method : Suppose that the points shown in Fig . `7.38` REPRESENT the points which have equal amplitudes and are equally spaces . Now , distance two consecutives nodes is `lambda //2` . Therefore ,
` a + b + c = lambda // 2`(i)
From symmetry considerations
` a = c = d `(ii)
Now , for such points to be equidistant throughout the string ,
`b = c + d`(iii)
From Eqs. (ii) and (iii),
` b = 2 a `
From Eq. (i) , we get
` a + 2a + a = lambda //2`
or ` a = lambda//8`(iv)
` b = 2 a = lamda//4`. The points where displacement amplitudes are ` 3.5 mm` are `lambda//4` apart.
`:.lambda//4 = 15 or lambda = 60 cm`
Hence , ` a = lambda//8 = 7.5 cm`
[ Note that only one value for `b` , i.e., distance between to such consecutive points exist , hence only one such set of points exist on the string and such points are ` lambda//4 ` apart ]
No. of loops `= (2L)/( lambda) = ( 2 xx 120 )/( 60) = 4`
The string is in the ` 4 th` harmonic or `3 rd` overtone .



Discussion

No Comment Found