1.

A student performs an experiment for determinationof g= (4pi^2L)/(T^2) , L = 1m and the commits an error of Delta Tfor the tajes the time of n oscillations with the stop watch least count Delta T. For which of the following data the measurement of g will be more accurate?

Answer»

`Delta L = 0.5 , Delta T = 0.1 , N = 20`
`Delta L = 0.5 ,Delta T = 0.1 ,n= 50`
`Delta L = 0.5 , Delta T = 0.01 , n= 20`
`Delta L = 0.5, Delta T = 0.05 , n = 20`

Answer :D


Discussion

No Comment Found