Saved Bookmarks
| 1. |
A system acted on by a force F moves along x-axis from x_(i) = 800 m to x_(f) = - 4.00 m. The force has only x-component whose variation with x is shown in figure , the curves are arcs of circle. Find the work done on the system. |
|
Answer» Solution :As we KNOW, area under force vs. displacement curve represents the WORK done. From x = 8.00 m to x = 0.00 m force component is negative as well as displacement is along negative x-axis, therefore work done is POSITIVE. Area of semicircle `= (1)/(2) pi(-10.00) (-4.00) = 62.80 J` From x = 0 m to x = -4.00 m, force component is positive and displacement is along negative x-axis , therefore work done is negative. Area under QUARTER circle `= (1)/(4) pi(10.0) (-4.0) = - 31.40 J` The total work done is the algebraic sum of the AREAS : W = 31.40 J |
|