1.

A tiger chases a deer 30 m ahead of it and gains 3m in 5 second after the chase began . The distance gained by the tiger in 10 second is :

Answer»

18m
20m
6m
12m

Solution :If a the relative ACCELERATION then `s = (1)/(2) at^(2)`
Whent = 5S, s = 3
`3 = (1)/(2) xx axx (5)^(2)`
6 = 25 a
`:. a = (6)/(25) m//s^(2)`
when ` t = 10s, a = (6)/(25) m//s^(2) , s = ?`
`s = (1)/(2) xx (6)/(25) xx (10)^(2)`
`= (1)/(2) xx (6)/(25) xx 100 = 12m`
`:.`The DISTANCE gained = 12 m


Discussion

No Comment Found