Saved Bookmarks
| 1. |
A train 100 m long is moving with a speed of 60kmh^(-1). In how many seconds will it cross a bridge of 1 km long? |
|
Answer» SOLUTION :Total distance to be covered `=1km+100m=1100m` (including both BRIDGE and time) Then, Speed `=60kmh^(-1)=60xx(5)/(18)MS^(-1)=(50)/(3)ms^(-1)` Then, time taken to COVER this distance `(1100)/(150//9)s=66s` |
|