1.

A train accelerating uniformly passes three successive kilometre posts at time t = 0, t= 75 and t = 125 (all in second), In respect of this motion, which of the following statement are true ?

Answer»

The acceleration of the train is `((8)/(75)) m//s^(2)`
The speed at the last of the three posts is 22.67 m/s
The INITIAL velocity of the train is 10 m/s
The train will travel the next ONE kilometre in 15 second

Solution :`1 + s = u xx 75 + (1)/(2) a xx (75)^(2)`
`2 + s =xx 125 + (1)/(2) a xx (125)^(2)`


Discussion

No Comment Found