1.

A train of length 450m travels with the speed of 50 m/s. The train crosses a man running in the same direction as the train in 10s. Find the speed of the man.1. 4 m/s2. 6 m/s3. 5 m/s4. 5.5 m/s5. 4.5 m/s

Answer» Correct Answer - Option 3 : 5 m/s

Given:

Length of the train = 450m

Speed of the train = 50 m/s

Time taken to cross the man = 10 seconds

Formula used:

Speed(S) = Distance(D)/Time(T)

Calculation:

Let the speed of the man be x m/s

Speed at which train crossed the man = 450/10 m/s

⇒ 45m/s

In the same direction, the speed subtracts

⇒ (50 – x) m/s = 45 m/s

⇒ x = 5 m/s

 The speed of the man is 5 m/s.



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions