1.

A train starting from a railway station and moving with uniform acceleration attains a speed of 40 km ^(-1) in 10 minute. Find its acceleration.

Answer»

`1ms ^(-2)`
`2ms ^(-2)`
`3ms ^(-2)`
`4ms ^(-2)`

SOLUTION :`d = v _(0) t + 1/2 at^(2), d = 16 m, t = 4s`
`16= v _(0) + 8a ""…(1)`
Now, `d = 9M, t =3s`
`9= 3v_(0) + (9a)/(2) THEREFORE 18 = 6v_(0) + 9a ""…(2)`
`therefore 48=12v_(0) + 24 a ` (eq. (i) is multiplied by 3)
`36=12v _(0) + 18 a ` (eq. (ii) is multiplied by 2)
`{:(-,-,-), (12=6a,,),(therefore a = 2ms ^(-2),,):}`


Discussion

No Comment Found