1.

A uniform circular disc of radius 50 cm at is free to turn about an axis which is perpendicular to its plane and passes through its centre. It is subjected to a torque which produces a constant angular acceleration of 2"rad"s^(-2). Its net acceleration is ms^(-2) at the end of 2.0 s is approximately.

Answer»

6
6
8
7

Solution :Radius `=R=50 cm =0.5m`
ANGULAR accelerastion `alpha=2 "rad"s^(-2)`
Initial angular velcocity `omega_(0)=0` `=0.5xx2=1ms^(-2)`
`omega=omega_(0)+alphat`
At the end of 2 sec,
`omega=omega_(0)+alphat`
`=0+2xx2=4"rad" s^(-1)`
Radial acceleration
`a_(r)=omega^(2)r`
`a_(4)=(4)^(2)xx0.5=8ms^(-2)`
Net acceleration
`=sqrt(a_(4)^(2)+a_(t)^(2))`
`=sqrt((8)^(2)+(1)^(2))=sqrt(65)`
`=8ms^(-2)`


Discussion

No Comment Found