1.

A uniform disc of mass 100 g has a diameter of 10 cm. Calculate the total energy of the disc when rolling along a horizontal table with a velocity of 20 cm s^(-1). (take the surface of table as reference).

Answer»

Solution :`m=100, g=0.1 KG,` DIA=10cm
RADIUS =5cm=0.05m, v`=20cms^(-1)implies0.2ms^(-1)`
Total ENERYG `=1/2 I omega^(2)+1/2mv^(2)`
Potential K.E`=1/2 I omega^(2)=1/2xx(MR^(2))/2xxomega^(2)`
`( :' omega v/r=0.2/0.05=4"rad"s^(-1))`
`=1/2xx(0.1xx(0.05)^(2))/2xx4^(2)`
`=0.001`............1
K.E `=1/2mv^(2)=1/2xx0.1xx0.2xx0.2`
`[ :' h="dia"=10cm]`
`=0.5xx0.1xx0.2xx0.2`
`=0.0022`.........2
`1+2implies`
Total energy `=0.001+0.002`
`=0.003J`


Discussion

No Comment Found