1.

A uniform disc of mass m and radius R starts with velocity V0 on rough horizontal floor with a purely sliding motion at t=0 as shown. At t=t0, disc starts rolling without sliding. Then (Coefficient of frictions is mu)

Answer»

Net work done by FRICTIONAL force upto time `t LT t_(0)` is given by `(m mu"GT")/(2)(3mu"gt"-2V_(0))`
Net work done by friction force upto time `t lt t_(0)` is given by `(m mu"gt")/(2)(2mu"gt"-V_(0))`
Net work done by frictional force upto time `t=2t_(0)` is given by `mmu"gt"_(0)(2mu"gt"_(0)-V_(0))`
Net work done by friction force upto time `t=2t_(0)` is given by `(mmu"gt"_(0))/(2)(3mu"gt"_(0)-2V_(0))`

Answer :A::D


Discussion

No Comment Found