1.

A vehicle of 100 kg is moving with velocity of 5 m/s. How much force will be required to stop in 1/10 sec ?

Answer»

Solution :`m= 100 KG`
`v_(0) = 5m//s`
`t = (1)/(10) SEC`
`=100 (-50) `
`=- 5000 N`
`a= (V-v_(0))/( t )= (6-5)/((1)/(10))`
`=-50`
Negtive SIGN indicateretardingforce


Discussion

No Comment Found