1.

A vetical spring fixed at its upper end can be elongated by 2 cm under the action of a stretching force of (80g) g. A body of mass 600g is attached to its free end , and then the systemis displaced fromits equilibrium position by 8 cm . Find the energy of the system at this position. The mass is then released. if the energy is conserved , find the velocity of the body 4 cm away from its equilibrium position [g=1000 cm *S^(-2)]

Answer»

SOLUTION :Spring constant,
`k=(80g)/2=40xx1000=40000 dyn *cm^(-1)`
Elongation of spring due to a force of (80g) g=2 cm
`therefore` Extension of the spring due tothe mass of
`600 g =(2xx600)/(80) =15 cm`.
Potential ENERGY of the spring at this stage
`=1/2 kx^2=1/2 *40000*(15)^2=45xx10^5 erg`
Energy required for a further 8 cm elongation
`=1/2 xx40000 xx8^2=12.8xx10^5` erg
`therefore` Total energy of the SYSTEM
`=(45xx10^5+12.8xx10^5)=57.8xx10^5` erg.
Again, potential energy for a DISPLACEMENT of 4 cm from the equilibriumposition
`=1/2 xx40000xx4^2=3.2xx10^5` erg
`therefore` Kinetic energy in this condition
`=12.8 xx10^5-3.2xx10^5 =9.6xx 10^5 erg`.
If the velocity of the body is v , then
`1/2 mv^2 =9.6xx10^5 or, v_2=(2xx9.6xx10^5)/(600)`
or, `v=56.568 cm*s^(-1)`.


Discussion

No Comment Found