Saved Bookmarks
| 1. |
A water drop of diameter 2mm is split upto into 10^(9) identical water drops. Calculate the work done in this process. (The surface tension of water is 7.3xx10^(-2)Nm^(-1)). |
|
Answer» Solution :Let a water drop of radius R be split up into `10^(9)` identical water drops each of radius r. `R=(D)/(2)=(2MM)/(2)=1mm=1xx10^(-3)m` Number of droplets `n=10^(9)` Surface tension `(S)=7.3xx10^(-2)Nm^(-1)` `W=4piR^(2)S[n^(1//3)-1]` `=4pi(10^(-3))^(2)xx7.3xx10^(-2)[(10^(9))^(1//3)-1]=9.17xx10^(-5)J` |
|