1.

A water tank has a hole at a distance of 7 m from free water surface. Find the velocity of water through the hole. If the radius of the hole is 2 mm what is the rate of flow of water?

Answer»

Solution :` ""h= 7m, R= 2 xx 10 ^(-3)m`
VELOCITY of efflux of water `= v= sqrt(2gh ) `
` ""= sqrt(2XX 9 .8 xx 7) = 11 . 71 m//s`
Rate of FLOW of water = velocity `xx` area` =11.71 xx PI xx (2 xx 10 ^(-3)) ^(2)= 1.47 xx 10 ^(-4)m^(3)//s`


Discussion

No Comment Found