Saved Bookmarks
| 1. |
A wedge is moving rightwards on which a block of mass 10kg is placed on it. Friction coefficient between the wedge and the block is 0.8.[ takes g=10m//s^(2)]. Select correct alternative (s) among the following options. |
|
Answer» If WEDGE is moving with constant velocity then friction ACTING on block is `64N`. `=(0.8)(10)(10)(4//5)=64N`. but `mgsintheta=60N` so required friction is `60N`. So net force is zero . `(C ) a=2hat (i) f=mg sin 37^(#)-m a cos 37^(@)=44N` `(D) f=mg sin 37^(@)-ma cos 37^(@)=-20N` |
|