Saved Bookmarks
| 1. |
A wheel is rotating with angular velocity 2 rad/s. It is subjected to a uniform angular acceleration 2 rad/s2 then the angular velocity after 10s is |
|
Answer» 12 rad/s Here `omega_(0)=2 "rad"//s^(2) t=10s` `omega=2+2xx10=22 "rad"//s` |
|