1.

A wheel starts rotating with an-angular velocity of 2 rad/s. If it rotates with a constant angular acceleration 4 "rad/s"^2 what angle does the wheel rotate through in 2.0 s ? What is the angular speed, after 2.0 s.

Answer»


Solution :`THETA = omega_(0)t + (1//2)at^(2) = 2 xx (1//2) xx 4 xx 2 xx 2 = 12 rad, OMEGA = omega_(0) + at =2 + 4 xx 2=10` rad/s.


Discussion

No Comment Found