1.

A wire PQ of length 5 cm which is free to move a and fro is attached to a rectangular dipped in a soap solution and raised. Find the force PQ in equilibrium. ( Surface tension of soap =4xx10^(-2)Nm^(-1))

Answer»

Solution :Length of the wire `L=5xm =5XX10^(-2)m`
Surface tenson `S=4XX10^(-2)Nm^(-1)`
When the wire PQ is pulled towards BC, due to surface tension (S) the force required to KEEP PQin equilibrium is `F=Sxx2L`
`=(4xx10^(-2))xx(5xx10^(-2))xx2=40xx10^(-4)=4xx10^(-3)N`


Discussion

No Comment Found