1.

A women throws an object of mass 500 g with a speed of 25 ms- 1 .(a) W hat is the im pulse im parted to the object ? (b) If the object hits a wall and rebounds with half the original speed, what is the change in momentum of the object ?

Answer»

Solution :Mas of the object(m ) = 500 G = 0.5 kg
Speedof the object( v) = 25 `m//s`
( a)impulseimparted to theobject= CHANGEIN momentum
`=mv - mu`
`=0.5 (25 -0) = 12.5 N s`
( b)Halfof initialvelocityis
`=-(25)/( 2 )m//s`
CHANGE inmomentum= m(v - v)
`=0.5 (-12.5- 25 )`
`=-18.75 NS`


Discussion

No Comment Found