1.

A wooden plank of mass 20 kg is at rest on a smooth horizontal floor. A man of mass 60 kg starts moving from one end of the plank to the other end. The length of the plank is 10 m. Find the displacement of the plank over (he floor when the man reaches the other end of the plank

Answer»

Solution :mass of MAN m = 60 kg , mass of the BOAT M = 20 kg , length of the plank = 10 m
Distance moved by the boat `S =(ml)/(m+M) = (60 xx 10)/(60 + 20) = 7.5 m`


Discussion

No Comment Found