1.

Acceleration time graph of a particle moving along a straight line is given. Then average acceleration between `t=0` & `t=4` is `:-` A. `0m//s^(2)`B. `5m//s^(2)`C. `10m//s^(2)`D. `7.5m//s^(2)`

Answer» Correct Answer - B
Average acceleration `=(Deltav)/(Deltat)`
`Deltav=`area`=(1)/(2)xx4xx10=20`
Average acceleration`=(20)/(4)=5m//s^(2)`


Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions