Saved Bookmarks
| 1. |
Adsorption is the presence of excess concentration of any particular component at the surface of liquid a solid phase as compared to bulk.This is due to presence of residual forces at the surface of body.In the adsorption of hydrogen gas over a sample of charcoal, `1.12cm^3` of `H_2(g)` measured over S.T.P was found to absorb per gram of charcoal.Consider only monolayer adsorption.Density of `H_2` is 0.07gm/cc. In another experiment same 1 gm charcoal adsorbs 100 ml of 0.5M `CH_3COOH` to form monolayer and thereby the molarity of `CH_3COOH` reduces to 0.49. `((3xx47.43)/(4pi))^(1//3)=2.24` `(2.24)^2=5` Specific surface are of charcoal is `(cm^2//gm)`-A. `4.72xx10^3`B. `4.72xx10^4`C. `4.72xx10^5`D. `4.72xx10^6` |
|
Answer» Correct Answer - B Area of a `H_2` molecule=`pi r^2` Number of molecules `=3.01xx10^19` Specific area of charcoal per gm`=pi r^2xx3.01xx10^19=22/7xx(2.24xx10^(-8))^2xx3.01xx10^19=4.73xx10^4 cm^2//gm` |
|