1.

Aglass tube scaled at both end is 1 m long. It lies horizontally with middle 10cm containing Hg. The two ends of the tube, eqaul in length, contain air at 27^(@)C Neglect the chang in length of Hg column. Then the change in length on two sides is

Answer»

12.3 cm
10.311 cm
9.9cm
8.49cm

Solution :Initially `l= 45CM (2l+10=100cm)`
`P_(1)=P_(2)=P(say)`

Applying gas law at end A,
`(45Ap)/(300)=(45-x)AP_(1)/(273)`.....(II)
At end `B(45AP)/(300)=(45+X)AP_(2)/(400)`......(iii)
From(i),(ii)and(iii)
`(45-X)/(273)=(45+X)/(400) rArr = X=8.49`


Discussion

No Comment Found