1.

An acidic buffer contains 0.06 M salt and 0.02 M acid . The dissociation constant of acid is 10 ^(-4) "The" P^(H)of the buffer solution is

Answer»

4
10
`4.48`
`8.25`

SOLUTION :`pH = 4 + LOG ""( 0.06)/( 0.02 )= 4+ 0. 48 = 4.48`


Discussion

No Comment Found