1.

An air bubble has a radius of 0.50 cm at the bottom of a water tank where the temperature is 280 K and the pressure is 280 kPa. When the bubble rises to the surface, the temperature changes to 300 K and pressure to 300 K and pressure to 100 kPa. Calculate the radius of the bubble at the surface

Answer»

SOLUTION :Volume of AIR bubble `(V_(1))` at the bottom `=(4)/(3)PI(0.50)^(3)` ltbr volume of air bubble `(V_(2))` at the top `=(4)/(3)pi(r)^(3)`
Now `V_(2)=(280xxV_(1)xx300)/(280xx300)=3V_(1)`
`therefore(4)/(3)pi(r)^(3)=3XX(4)/(3)pi(0.50)^(3)`
or `r=(3)^(1//3)xx0.50=1.442xx0.50=0.721cm`


Discussion

No Comment Found