1.

An alpha – particle having kinetic energy 5 MeV falls on a Cu-foil. The shortest distance from the nucleus of Cu to which alpha - particle reaches is (Atomic no. of Cu = 29, K= 9xx10^9 Nm^2//C^2)

Answer»

`2.35xx10^(-13)` m
`1.67 XX 10^(-14) m`
`5.98 xx 10^(-15)`
`1.67 xx 10^(-16)` m

Solution :`K.E. = (K.Ze.2e)/(r)`
`r= (9xx10^9 xx 29xx 2xx1.6 xx 10^(-19)^2)/(5XX 1.6 xx 10^(-19) xx 10^(6))`
`r= (9xx10^9 xx 29 xx 2 xx 1.6 xx 10^(-19))/(5xx 10^6)`
`= 1.67 xx 10^(-14) m`


Discussion

No Comment Found