1.

An aqueous glucose solution contains 180 ppm glucose. If one .ml. of the solution is mixed with 99ml water, the molarity of the resultant solution is x xx10^(-y). What is y? (d=1 gm/cc)

Answer»


Solution :`(w_(1))/(w_(2))xx10^(6)=180(w_(2)=V_("sol.(ml)"))`
`M=(w_(1))/(180xx((w_(2))/(1000)))=(w_(1))/(w_(2))xx(10^(3))/(180)`
`=(180)/(10^(6))xx(10^(3))/(180)=10^(-3)M`
`M_(1)V_(1)=M_(2)V_(2)implies1xx10^(-3)=100xxM_(2)`
`M_(2)=10^(-5)`


Discussion

No Comment Found